Tisková zpráva k videomappingu a startu projektu.

autor: | Zář 17, 2020 | Novinky a sdělení, Všechny příspěvky

Praha 17. září – V pražské Bubenči proběhne videomapping na zdevastovaných vilách na Hradčanské, u příležitosti prvního veřejného představení právě se rozjíždějící iniciativy pro záchranu historických vil v Bubenči – zachrantevily.cz.

Ve večerních hodinách (začátek 20:00), právě u Roškotovi a Krejčího vily (Praha 6 – ulice Milady Horákové 179 a 260), proběhne představení celé iniciativy, které vyvrcholí videomappingem promítaným právě na zdevastované vily.

Iniciativa si klade za cíl záchranu zdevastovaných vil v Bubenči (Praha 6 – ulice Milady Horákové 179 a 260) a zachování rázu této celé památkově chráněné zóny tradiční vilové čtvrti. Za iniciativou stojí zastupitelé Prahy 6 Ondřej Chrást a Miloš Vlach, zastupitelka Hlavního města Prahy Aneta Heidlová a IT specialista Vojtěch Tatra. Problému zchátralých vil se dlouhodobě věnuje také spolek Občanské sdružení Bubeneč, z.s., který poskytl rozsáhlé materiály pro web této nové iniciativy.

„Naší iniciativou chceme donutit politickou reprezentaci na Praze 6 jednat a bezohledného developera, který svým počínáním hyzdí genius loci pražského Bubenče i celé Prahy, hnát k odpovědnosti. Není přece možné, aby v centru jedné z nejbohatších čtvrtí Prahy chátraly 20 let domy, ohrožovaly kolemjdoucí, majitel se smál v daňovém ráji a čekal, až někomu spadnou na hlavu,” uvádí zakladatel iniciativy a zastupitel Prahy 6 Ondřej Chrást.

„Kulturních památek bychom si měli vážit, je to dědictví, které nám naši předci odkázali. Tyto architektonicky významné vily koupil před více jak 20 lety známý developer Lordship s nevyřčeným záměrem jejich postupného zchátrání a znehodnocení. Od té doby hyzdí a ohrožují své okolí. Developer má však jasno – na místo vil postavit velké administrativní centrum, které by zcela zničilo tradiční genius loci čtvrtě Bubeneč, který je postaven právě na prvorepublikové architektuře. Tento naddimenzovaný kancelářský projekt by výrazně narušil celou rozsáhlou tradiční vilovou čtvrť obdivovanou po celém světě,” vysvětluje pozadí celé iniciativy zastupitelka Hlavního města Prahy Aneta Heidlová.

Iniciativu podpořil také senátní kandidát právě v obvodu Bubeneč Robert Veverka, který říká: „Vily svým žalostným stavem doslova hyzdí jeden z hlavních příjezdů do Prahy 6, jednu z hlavních tříd celé Prahy, třídu Milady Horákové. Je nesmírnou ostudou všech předchozích politických reprezentací, že něco takového dopustily. Situace okolo těchto vil je ohavným pozůstatkem pravicové politiky devadesátých let, ve které si šli na ruku komunální politici s developery hájícími pouze své zisky. Šokuje mě, že majitel vil je v podstatě nedohledatelný v daňovém ráji. To se v právním státě nemůže dít!”

Iniciativa vytvořila petici jak v elektronické, tak i v papírové podobě, Facebookové a instagramové stránky, chystá několik veřejných akcí na podporu – první z nich právě v úterý 22. 9. ve 20 hodin, kdy proběhne videomapping právě u zmíněných vil. Videomapping vytvořilo uskupení FotonX, jehož členem je i jeden z iniciátorů a zastupitel Prahy 6 Miloš Vlach.

„Smyslem videomappingu je volným ale poutavým způsobem shrnout historii Kočího vily, v jednu chvíli i vilu do určité míry rekonstruovat – zobrazit vilu, nebo alespoň jednu z jejích stran v podobě jakou mohla mít krátce po vybudování, a podtrhnout její architekturu. Určitě všechny zveme ke shlédnutí. Vzhledem k tomu, že akce proběhne na otevřeném prostranství se na ní aktuální omezení nevztahují, nicméně představení budeme vysílat i online na facebookové stránce Zachraňte vily,” říká Vlach.

„Zisk – to je jediná hodnota, která spojuje politické a ekonomické dinosaury válcující právní stát s úmyslem nechat tyto kulturně důležité vily chátrat, aby zde mohli postavit kanceláře, kterých je všude dost. Historie, kultura a právní stát je pro mě smysluplnější hodnotou oproti prázdným kaloriím zisku, proto se domnívám, že bychom takový špinavý podnik neměli nechat projít. Vlastnictví zavazuje – žeňme vlastníka k odpovědnosti a radu městské části k činu,” dodává Vojtěch Tatra, IT specialista a další z iniciátorů projektu.

Kontakt pro média:

Mgr. Ondřej Chrást, předseda zastupitelského klubu Pirátů v Praze 6, tel: +420 606 914 916; mail: ondrej.chrast@pirati.cz

Michal Polák, Media manažer KS Praha, tel: +420 608 517 127; mail: michal.polak@pirati.cz